8LT525F46PN-LC
Mfr.Part #
8LT525F46PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 46POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Type :
For Male Pins
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Datasheets
8LT525F46PN-LC
8LT525F46PN-LC Overview
8LT525F46PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT525F46PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT525F46PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT