8LT525B61PB-LC
Mfr.Part #
8LT525B61PB-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
61
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Datasheets
8LT525B61PB-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT525B61PB-LC Overview
8LT525B61PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT525B61PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT525B61PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT