8LT523Z21PN
Mfr.Part #
8LT523Z21PN
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
21
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8LT523Z21PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT523Z21PN Overview
8LT523Z21PN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT523Z21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT523Z21PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER