8LT523F53PA-LC
Mfr.Part #
8LT523F53PA-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
53
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Datasheets
8LT523F53PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT523F53PA-LC Overview
8LT523F53PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT523F53PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT523F53PA-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT