8LT523B55SB-LC
Mfr.Part #
8LT523B55SB-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Housing Color :
Olive
Contact Size :
20
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
55
Datasheets
8LT523B55SB-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT523B55SB-LC Overview
8LT523B55SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT523B55SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT523B55SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT