8LT521Z16SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT521Z16SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Green
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
A
Datasheets
8LT521Z16SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 16 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT521Z16SA-LC Overview
8LT521Z16SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT521Z16SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT521Z16SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT