8LT521F39SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT521F39SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
39
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Datasheets
8LT521F39SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT521F39SA-LC Overview
8LT521F39SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT521F39SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT521F39SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT