8LT521F11PA-LC
Mfr.Part #
8LT521F11PA-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Contact Size :
12
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Nickel
Bulk
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT521F11PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT521F11PA-LC Overview
8LT521F11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT521F11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT521F11PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT