8LT521B16PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT521B16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
yes
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Green
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Number of Positions :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
16
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
HERMETIC
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
8LT521B16PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Green Cadmium Bulk A Bayonet Lock
8LT521B16PA Overview
8LT521B16PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT521B16PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT521B16PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER