8LT519F32PN-LC
Mfr.Part #
8LT519F32PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
32
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT519F32PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT519F32PN-LC Overview
8LT519F32PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT519F32PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT519F32PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT