8LT519F28SN-LC
Mfr.Part #
8LT519F28SN-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
28
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT519F28SN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 28 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT519F28SN-LC Overview
8LT519F28SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT519F28SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT519F28SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT