8LT519B11PA-LC
Mfr.Part #
8LT519B11PA-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive
Number of Positions :
11
Datasheets
8LT519B11PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT519B11PA-LC Overview
8LT519B11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT519B11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT519B11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT