8LT517Z26PA
Mfr.Part #
8LT517Z26PA
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
26
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Color :
Black
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8LT517Z26PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Bayonet Lock
8LT517Z26PA Overview
8LT517Z26PA Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT517Z26PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT517Z26PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER