8LT517B26PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT517B26PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Olive
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
26
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
8LT517B26PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT517B26PA-LC Overview
8LT517B26PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT517B26PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT517B26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT