8LT515Z15SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT515Z15SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Green
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8LT515Z15SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 15 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT515Z15SA-LC Overview
8LT515Z15SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT515Z15SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT515Z15SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT