8LT323F55SN-LC
Mfr.Part #
8LT323F55SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
55
Datasheets
8LT323F55SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT323F55SN-LC Overview
8LT323F55SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT323F55SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT323F55SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT