8LT321F39PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT321F39PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
39
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8LT321F39PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT321F39PN-LC Overview
8LT321F39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT321F39PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT321F39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT