8LT025Z29SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT025Z29SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Contact Size :
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Green
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Unshielded
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
8LT025Z29SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Zinc Cobalt 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT025Z29SA-LC Overview
8LT025Z29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT025Z29SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT025Z29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT