8LT025B29PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8LT025B29PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
8LT025B29PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT025B29PA-LC Overview
8LT025B29PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT025B29PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT025B29PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT