8LT023B21PA-LC
Mfr.Part #
8LT023B21PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Datasheets
8LT023B21PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
8LT023B21PA-LC Overview
8LT023B21PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT023B21PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT023B21PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT