8LT021Z41SN
Mfr.Part #
8LT021Z41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
21-41
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Number of Positions :
41
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8LT021Z41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
8LT021Z41SN Overview
8LT021Z41SN Features
MIL-DTL-38999 Series I, 8LT series
8LT021Z41SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8LT021Z41SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER