8D7L13W35SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D7L13W35SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
1.3 kV
Mating Cycle (Cycles) :
500
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Contacts :
22
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Shell Material :
Aluminum
PPAP :
No
Product Diameter (mm) :
38.4
Shell Size :
13
Product Status :
Active
Military Standard Series :
Series III
Insulation Resistance (MOhm) :
Contact Gender :
SKT
Gender :
RCP
Number of Positions :
22 Position
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Style :
Jam Nut
Product Length (mm) :
32.5
Contact Material :
COPPER ALLOY
SVHC :
yes
Current Rating :
5 A
Maximum Current Rating (A) :
5
Rad Hardened :
No
Body Orientation :
Straight
Shell Style :
Jam Nut
Strain Relief :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mating Style :
Threaded
Termination Style :
PC Pin
Product :
Receptacles
Number of Ports :
1
Mounting :
Mounting Angle :
Straight
Polarization :
N
Package :
Bag
Military Standard :
MIL-DTL-38999
EU RoHS :
Not Compliant
Termination Method :
Solder
Contact Classification :
22Signal
Series :
Product Depth (mm) :
34.9
Automotive :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Plating :
Cadmium
Product Height (mm) :
34.9
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Esterline Technologies Corporation
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Number of Terminals :
22
Less Contact :
Current Rating (Max) :
5(A)
IP Rating :
IP67
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
14.6
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Shell Size / Insert Arrangement :
Type :
Circular
Base Product Number :
8D7L13W
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Family :
8D
Datasheets
8D7L13W35SN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER