8D7C21W41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D7C21W41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
41
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
8D7C21W41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount, Through Hole 41 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D7C21W41PN Overview
8D7C21W41PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D7C21W41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D7C21W41PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER