8D725Z46SA
Mfr.Part #
8D725Z46SA
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D725Z46SA
8D725Z46SA Overview
8D725Z46SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z46SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER