8D725Z43PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725Z43PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
43
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Black
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D725Z43PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725Z43PA-LC Overview
8D725Z43PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z43PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z43PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT