8D725Z37PN
Mfr.Part #
8D725Z37PN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Datasheets
8D725Z37PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725Z37PN Overview
8D725Z37PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z37PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z37PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER