8D725Z29SN
Mfr.Part #
8D725Z29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Color :
Black
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D725Z29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725Z29SN Overview
8D725Z29SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z29SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER