8D725Z29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725Z29SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D725Z29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
8D725Z29SA Overview
8D725Z29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z29SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z29SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER