8D725Z29PA
Mfr.Part #
8D725Z29PA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D725Z29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
8D725Z29PA Overview
8D725Z29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z29PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER