8D725Z24SN
Mfr.Part #
8D725Z24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Color :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
24
HTS Code :
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
8D725Z24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725Z24SN Overview
8D725Z24SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z24SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER