8D725Z11SN-LC
Mfr.Part #
8D725Z11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Zinc Nickel
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
Number of Positions :
11
Datasheets
8D725Z11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725Z11SN-LC Overview
8D725Z11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT