8D725Z11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725Z11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D725Z11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
8D725Z11SA Overview
8D725Z11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725Z11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725Z11SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER