8D725W29SB
Mfr.Part #
8D725W29SB
Description
8D 29C 29#16 SKT J/N
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
29
Datasheets
8D725W29SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium 29 Positions Crimp
8D725W29SB Overview
A MIL SERIES CONNECTOR package is included with it.
8D725W29SB Features
8D725W29SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725W29SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER