8D725K61PN
Mfr.Part #
8D725K61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D725K61PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D725K61PN Overview
8D725K61PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K61PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER