8D725K46SN
Mfr.Part #
8D725K46SN
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
No
Shielded
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
46
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Datasheets
8D725K46SN
8D725K46SN Overview
8D725K46SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K46SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER