8D725K43SN-LC
Mfr.Part #
8D725K43SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
43
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Feature :
Firewall Usage
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D725K43SN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725K43SN-LC Overview
8D725K43SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K43SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K43SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT