8D725K29PN-LC
Mfr.Part #
8D725K29PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
29
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
8D725K29PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725K29PN-LC Overview
8D725K29PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K29PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT