8D725K24PN
Mfr.Part #
8D725K24PN
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
24
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D725K24PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
8D725K24PN Overview
8D725K24PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K24PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K24PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER