8D725K11SN-LC
Mfr.Part #
8D725K11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
8D725K11SN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725K11SN-LC Overview
8D725K11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K11SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT