8D725K11PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725K11PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D725K11PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725K11PN-LC Overview
8D725K11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725K11PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725K11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT