8D725F61PN
Mfr.Part #
8D725F61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
40
In Stock :
40
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-61
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
61
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D725F61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F61PN Overview
8D725F61PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F61PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER