8D725F46SN
Mfr.Part #
8D725F46SN
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Color :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Nickel
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Datasheets
8D725F46SN
8D725F46SN Overview
8D725F46SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER