8D725F46SD251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F46SD251
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
46
Mixed Contacts :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
D
Number of Positions :
46 (44 + 2 Power)
Filter Feature :
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Datasheets
8D725F46SD251
8D725F46SD251 Overview
8D725F46SD251 Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46SD251 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46SD251 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER