8D725F46SD
Mfr.Part #
8D725F46SD
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D725F46SD
8D725F46SD Overview
8D725F46SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER