8D725F46SA
Mfr.Part #
8D725F46SA
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
HTS Code :
Datasheets
8D725F46SA
8D725F46SA Overview
8D725F46SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER