8D725F46PD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F46PD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D725F46PD-LC
8D725F46PD-LC Overview
8D725F46PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46PD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46PD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT