8D725F46PA251
Mfr.Part #
8D725F46PA251
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
46
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Color :
Silver
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
46 (44 + 2 Power)
Threaded
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Filter Feature :
No
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Empty Shell :
Orientation :
A
Datasheets
8D725F46PA251
8D725F46PA251 Overview
8D725F46PA251 Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F46PA251 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F46PA251 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER