8D725F43PN
Mfr.Part #
8D725F43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-43
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Datasheets
8D725F43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F43PN Overview
8D725F43PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F43PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER