8D725F43PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F43PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
D
Number of Positions :
43
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D725F43PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F43PD Overview
8D725F43PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F43PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F43PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER