8D725F43PA
Mfr.Part #
8D725F43PA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
73
In Stock :
73
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-43
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Datasheets
8D725F43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F43PA Overview
8D725F43PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F43PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F43PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER